The Profitable Tutor Framework

FAQ

How much are LGL assessments?
On average, each assessment is about $20.  I pass this cost onto the parents.  For my assessments, I charge $100 per hour to account for the time I spend making a plan and reviewing the reports.

How do I know when to move a student forward?
Great question.  You can collect data as you work together to watch how the child performs.  Typically, I like to see 85% proficiency or higher for at least two weeks.  You also can just tell from watching the child that they are grasping the concepts and they are ready for new material.  Be sure to explore my lesson planning series to get more topic specific answers.

Pin It on Pinterest